Stosujemy własne pliki cookies lub osób trzecich dla doskonalenia naszych usług poprzez analizę Państwa nawyków związanych z surfowaniem po Internecie. Jeżeli dalej będą Państwo surfować nie zmieniając konfiguracji uznamy, że zaakceptowali Państwo użycie plików cookies z naszej witryny. Mogą Państwo uzyskać więcej informacji lub dowiedzieć się jak zmienić konfigurację na naszej "Informacji prawnej".

AKCEPTUJĘ
Wyspy Kanaryjskie – Przestrzeń pełna życia

Uprzywilejowana enklawa
dla obserwowania wszechświata

Uprzywilejowana enklawa<br /> dla obserwowania wszechświata

Bryza pochodząca z wiatrów passatów i zjawisko tzw. inwersji termicznej jaką wywołują, nie pozwalają tutaj na kształtowanie się chmur. Z tego powodu niebo na Wyspach Kanaryjskich jest najczystsze i najbardziej przejrzyste w całej Europie. Dodatkowo, pozostaje ono pod ochroną zgodnie z ustawą o ochronie jakości pod względem astrologicznym obserwatoriów Instytutu Astrofizyki na Wyspach Kanaryjskich, która kontroluje ilość zanieczyszczenia świetlnego, radioelektrycznego i atmosferycznego oraz reguluje przebieg korytarzy powietrznych, tak aby nic nie przeszkadzało w obserwacji gwiazd i ciał niebieskich.

To dlatego, archipelag Wysp Kanaryjskich jest uważany za jedno z najlepszych miejsc na świecie dla prowadzenia obserwacji kosmosu oraz posiada najważniejszy zespół obserwatoriów astrofizycznych na półkuli północnej.

W opinii
eksperta
„Wyspy Kanaryjskie są jednym z bardzo niewielu miejsc na całym świecie, w których panują tak nadzwyczajne warunki astronomiczne. Najlepsze zdjęcia słońca istniejące na ziemi zostały zrobione właśnie z naszych obserwatoriów, a dodatkowo tutaj jest możliwe zobaczenie gwiazd również w ciągu dnia w podczerwieni."

Francisco Sánchez Założyciel i eksdyrektor Instytutu Astrofizyki Wysp Kanaryjskich (IAC)


Planetarium Przemierz niebo nad Wyspami Kanaryjskimi
i odkryj wszystkie jego
konstelacje
Wejdź

Obrazy fotografa
ciał niebieskich
Daniel López