Stosujemy własne pliki cookies lub osób trzecich dla doskonalenia naszych usług poprzez analizę Państwa nawyków związanych z surfowaniem po Internecie. Jeżeli dalej będą Państwo surfować nie zmieniając konfiguracji uznamy, że zaakceptowali Państwo użycie plików cookies z naszej witryny. Mogą Państwo uzyskać więcej informacji lub dowiedzieć się jak zmienić konfigurację na naszej "Informacji prawnej".

AKCEPTUJĘ
Wyspy Kanaryjskie – Przestrzeń pełna życia

Uśmiech
słońca

Wzruszający film dokumentalny, który ujawni nam przeżycia jedenastu Inuitów podczas ich fascynującej podróży na Wyspy Kanaryjskie.

Czterech mężczyzn, trzy kobiety i czworo dzieci w wieku od ośmiu lat do jednego roku życia są bohaterami tej przygody na siedmiu Wyspach Kanaryjskich. „Uśmiech słońca” to film dokumentalny o tym w jaki sposób NAJLEPSZY KLIMAT NA ŚWIECIE wpływa na mieszkańców jednego z miejsc o najtrudniejszych warunkach klimatycznych.

Pierwszy raz w życiu wyjechali oni do tak odległego i tak różnego miejsca ze swojej małej wioski o zaledwie 300 mieszkańcach, położonej na zmarzniętej ziemi Grenlandii, gdzie temperatury są ekstremalnie zimne przez większą część roku.

Towarzyszył im Francesc Bailón, hiszpański antropolog i ekspert ds. kultury Inuitów, którego łączy z nimi bliski związek z uwagi na ciągłe podróże do Kulusuk. Grupa przybyła na wyspy o najlepszym klimacie na świecie, aby przeżyć sytuacje jakich nigdy nie doświadczyli i odkryć środowisko radykalnie różne od mroźnych lodów arktycznych: począwszy od poczucia na twarzy przyjemnego powiewu bryzy morskiej i chodzenia na bosaka po ciepłym piasku plaży, pozwolenia się popieścić falom morskim, po zobaczenie na miejscu po raz pierwszy drzew i lasów lub zwierząt jak wielbłądy czy jaszczurki… A także doświadczeń takich jak: zobaczenie jak wypływa woda z kranu czy zwiedzanie miasta. Mnóstwo przeżyć i emocji, których nigdy nie zapomną i jakie zostały zarejestrowane na zawsze w tym filmie dokumentalnym, a przede wszystkim w ich UŚMIECHACH.

PODRÓŻ W TRZY MINUTY

GALERIA ZDJĘĆ

Wyspy
Kanaryjskie
KULUSUK

Kulusuk

To odizolowana wieś o 300 mieszkańcach położona w rejonie Tunu, we wschodniej części Grenlandii. Tam, Inuici mieszkają w bardzo odmiennych warunkach o ekstremalnym klimacie i krajobrazie trwale pokrytym lodem. Tak są one trudne, że w dniu wyjazdu w kierunku Wysp Kanaryjskich przewidywano zadymkę śnieżną, a zatem prawie z całą pewnością lotnisko zostałoby zamknięte. Wobec tej przeciwności wyprawa zdecydowała wynająć samolot, który zawiózł ich z Kulusuk do Rejkiawiku w Islandii. Po ponad 13 godz. lotu i 4.500 kilometrach nasi przyjaciele Inuici w końcu dotarli do miejsca o najlepszym klimacie na świecie.

BOHATERZY

Anda Kuitse

64 lata, drum dancer

Peter Uitsatikitseq

49 lat, rybak i myśliwy

Birthe Uitsatikitseq

45 lat, gospodyni domowa

Justus Utuaq

28 lat, strażak i myśliwy

Charlotte Uitsatikitseq

23 lata, pracownica przedszkola

Niels-Ole Utuaq (Mogu)

25 lat, myśliwy

Helene Utuaq

30 lat, gospodyni domowa

Augo Nathanielsen

8 lat

30 SEKUND EMOCJI I PRZEŻYĆ

Od łowienia w lodowatych wodach…
po cieszenie się falami Oceanu Atlantyckiego
Od śpiewania i tańczenia po lodzie…
po poczucie bryzy morskiej Wysp Kanaryjskich
Od skafandra i kozaków…
po koszulkę i kostium kąpielowy…
Od zamków z lodu…
po dotyk ciepłego piasku

Francesc Bailón Trueba

Antropolog

Po ukończeniu studiów na kierunku Antropologii Kulturowej (Uniwersytet w Barcelonie) postanowił w 1997r. studiować i badać kulturę inuicką. Do chwili obecnej odbył 21 ekspedycji na Arktykę, koncentrując zakres swojej pracy na Kalaallit Nunaat (Grenlandii). Jest on wykładowcą i udziela konferencji na tematy związane z tym ludem, jest przewodnikiem kulturalnym w czasie podróży na Arktykę i product manager greenland w agencji X-PLORE Viajes & Expediciones. Doradcą Teatru Narodowego Katalonii przy realizacji dzieła Grenlandia (w 2012r.) w reżyserii Jordi Faura oraz pracował jako ekspert przy filmie pt.: „Nobody wants the night” (z 2015r.), reżyserowanego przez filmowca Isabel Coixet. Współpracownik „National Geographic” oraz autor wielu artykułów na temat kultury inuickiej i książek: „Los poetas del Ártico. Historias de Groenlandia [Poeci z Arktyki. Historia Grenlandii]” (2012r.) i „Los inuit. Cazadores del Gran Norte [Inuici. Myśliwi Wielkiej Północy]” (2015r.). Obecnie jest uznawany za jednego z największych specjalistów w tym temacie na poziomie światowym.

Guille Cascante

Reżyser

Członek założyciel i dyrektor wytwórni Goroka, jest odpowiedzialny między innymi za programy: „Página 2” i „Mapa Sonoro de TVE”, „El tamaño no importa” w Canal Plus lub programy „Cites 2.0” i „Caràcter” w TV3. Również wyreżyserował filmy dokumentalne: „Ecos del subsuelo” (TVE/RedBull), „Rauxa Visual” (TVE/TV3) oraz „Palabras alrededor del mundo”, zwycięzcy w kategorii najlepszego hiszpańskiego filmu dokumentalnego na Barcelona Sport Film Festival. Swoje ostatnie prace wykonał przebywając na Przylądku Horn, kręcąc film dokumentalny dla Barcelona World Race oraz na Oceanie Atlantyckim, gdzie reżyserował kolejny film dokumentalny pt.: „Latitud 80. Ballenas, delfines y mariposas”, w którym snuje refleksje na temat idei domu w oparciu o podróż żaglowcem po najbardziej oddalonych miejscach ziemi.